تبلیغات
سیب - تعبیر شعر "من غلام قمرم"
نامه دادم نخوری سیب ولی دیر رسید...
درباره وبلاگ

آرشیو

طبقه بندی

پیوندها

پیوندهای روزانه

نویسندگان

ابر برچسبها

نظرسنجی

آمار وبلاگ

Admin Logo
themebox

تعبیر شعر "من غلام قمرم"


Image result for ‫گفتم ای عشق من از چیز دگر‬‎

من غلام قمرم غیر قمر هیچ مگو

پیش من جز سخن شهد و شکر هیچ مگو


سخن رنج مگو جز سخن گنج مگو

ور از این بی‌خبری رنج مبر هیچ مگو


دوش دیوانه شدم عشق مرا دید و بگفت

آمدم نعره مزن جامه مدر هیچ مگو


گفتم ای عشق من از چیز دگر می‌ترسم

گفت آن چیز دگر نیست دگر هیچ مگو


من به گوش تو سخن‌های نهان خواهم گفت

سر بجنبان که بلی جز که به سر هیچ مگو


قمری جان صفتی در ره دل پیدا شد

در ره دل چه لطیف است سفر هیچ مگو


گفتم ای دل چه مه‌ست این دل اشارت می‌کرد

که نه اندازه توست این بگذر هیچ مگو


گفتم این روی فرشته‌ست عجب یا بشر است

گفت این غیر فرشته‌ست و بشر هیچ مگو


گفتم این چیست بگو زیر و زبر خواهم شد

گفت می‌باش چنین زیر و زبر هیچ مگو


ای نشسته تو در این خانه پرنقش و خیال

خیز از این خانه برو رخت ببر هیچ مگو


گفتم ای دل پدری کن نه که این وصف خداست

گفت این هست ولی جان پدر هیچ مگو


قبل از هر سخنی، در مورد واژگان این شعر تفاوت نظر های بسیار هست. مثال های کوچک آن واژه ی «سخی» به جای «سخن» در بیت اول در نسخه ی نیکلسون است. مثال دوم واژه ی «شمع» به جای «شهد» در همان بیت و همان نسخه است. علی ای حال در این شبکه ما طبق خوانش دکتر «عبدالکریم سروش» شعر را باز نویسی کردیم. پس برخی تفاوت ها ممکن است با نمونه هایی که قبلاً دیده شده مشهود باشد.

ساختار وزنی: شعر مذبور در بحر «رمل مثمن مخبون محذوف»  یعنی وزن «فاعلاتن فعلاتن  فعلاتن فعلن» سروده شده است. به نقل از آقای «صابر قدیمی» این وزن را اعراب هنگام سفر با شتر می سروده اند که به علت نوع راه رفتن شتر که موزون است، طبع شعراء را هم بر می انگیخته. جایی دیگر خواندم که «رمل» به معنای بافتن حصیر است و گویا هنگام حصیر بافی این نوع وزن در شعر به کار می رفته. به هر حال غرض آن است که بگوییم بحر رمل نوعی موزون بودن خاص و لطیف دارد. به گونه ای که خواجه حافظ شیرازی بیشترین تمایل را به سرودن چکامه در این وزن داشته است. این بحر در عین لطافت از ساده ترین بحر های شعری نیز به شمار می آید و معمولاً شاعران تازه کار با بحر رمل شروع می کنند. در آن استفاده از قافیه ی میانی بر خلاف بحر رجز و هزج سخت است و کمتر دیده می شود.

ساختار فنی: ردیف شعر اگرچه در ظاهر دشوار به نظر می رسد، اما چون خودش معنای کامل  دارد و لزوماً با بقیه ی مصرع مرتبط نیست، اتفاقاً ساده است. شاعر می تواند حرفش را تمام کند و در آخر بگوید «هیچ مگو». کما که در مصرع «گفت این غیر فرشته است و بشر هیچ مگو» این حالت را می بینیم. یعنی جمله ی اول بدون جمله ی دوم کامل است. همچنین  می تواند که مثل مصرع اول شعر، ردیف را به بقیه ی مصرع وصل کند. قافیه هم قافیه ی ساده ای  است و تعداد کلمات هم قافیه ی آن بسیار بسیار زیاد است. از نکات زیبای این قافیه قابلیت جناس سازی است. یعنی می توان کلمات زیادی را آورد که با قافیه جناس تام یا ناقص بسازند و دست شاعر  را در ادبی تر کردن شعر باز می کند. مثلاً «سر و بر و در-  ثمر و قمر-» و مثال های فراوان دیگر. همچنین دست شاعر را در انتخاب نوع واژه برای قافیه نیز باز می گذارد. یعنی مثلا قافیه اسم باشد یا فعل یا حرف. نمونه ی هر یک از این سه «شکر-بگذر- بر» است. در کل گویی مولانا خود آگاه یا ناخودآگاه ردیف و قافیه ای را انتخاب کرده که کوچکترین مزاحمتی برای بیان مقصود و منظورش ایجاد نکند. موسیقی شعر  نیز به خوبی حفظ شده است. مثلاً مصرع اول بیت دوم که به زیبایی قافیه ی درونی «رنج و گنج» را آورده و موسیقی را لطافتی خاص داده. نمونه ی دیگر موسیقی تکرار استادانه و زیبای واژه ی دگر در بیت چهارم است. نمونه ی دیگر آن واج آرایی حروف «م» و «د» در بیت سوم است که بسیار موسیقی  را لطیف کرده و جالب آن  که در مصرع دوم همین بیت، آوردن سه مورد فعل نهی نیز اثری بی نظیر در ضمیر ناخودآگاه خواننده دارد و بی آنکه متوجه شود شعر را برایش جذاب می کند. همچنین در بیت دهم پنج بار تکرار واج «خ» نیز بسیار به صلابت و صولت شعر کمک می کند. نکته آن است که مطمئناً بر خلاف  تصور خیلی از مردم، مولوی این موسیقی را تصادفی رعایت نکرده و کاملاً بر آنچه می خواسته بگوید تسلط کافی داشته است. چون این موارد یکی و دو تا نیستند و در بیشتر اشعار جلال الدین دیده می شود.

نظر اجمالی: در این شعر هم مولانا بر خموشی تأکید ویژه ای دارد. البته نه به معنای سخن نگفتن که به معنای و پخته و به جا سخن گفتن. در واقع عارفان هرگز خاموش نبوده اند که بیشتر از همه حرف  می زده اند. ولی تأکید داشته اند پیغام سروش  به گوش نامحرم نرسد. وگرنه به قول مولوی «یک دهان خواهم به پهنای فلک...تا بگویم وصف رشک آن ملک» یا «من ز بسیاری گفتارم خمش» . اما مولوی بیشتر از هر کس دیگری بر خاموشی و سکوت تأکید می کند که در اینجا ردیف هیچ مگو حاکی از همین مقصود است. چرا که «کمتر فضل خمشی کش نبود خوف و رجا» سکوت کمترین فایده اش آن است که بیم و امید به دنبال ندارد. موضوع کلی این شعر  بر توصیف نوعی شهود عرفانی مولانا است. یعنی گویا مولانا سعی دارد نوعی کشف را به واژه بکشد که حقیقتاً ناموفق است. یعنی همیشه ناموفق بوده. چون اگرچه این غزل را به شکلی باورنکردنی تأثیر گذار نوشته، اما کاملاً می توان حس کرد که موضوع خیلی بزرگتر از این حرف هاست و برای همین هم مرتب تکرار می کند هیچ مگو. چون به قول خودش «که نه اندازه ی توست این بگذر هیچ مگو» مخاطب در اندازه ای  نیست که بتواند آن لحظه را درک کند. برای همین تعبیر کردن چنین شعری به نوعی دیوانگی محض است. چون می توان مفهوم کلی را برداشت  کرد، اما تفسیر جزئی آن غیر ممکن می نماید. مع هذا ما فقط سعی کردیم ترجمه ی تحت الفظی ساده ای را در اختیار خواننده بگذاریم و برداشت از موضوع را به خودش واگذار کنیم.

1-جایی خواندم که مراد از ماه، رویت  و کشف «ماه درون» است که مقامی در عرفان است که عارف جاودانگی را در آن می یابد. نمونه ی آن هم بیت «دی منجم گفت دیدم طالعی داری تو سعد...گفتمش آری ولیک از ماه روز افزون خویش» . ولی در این بیت به نظر می رسد که ماه تنها به  عنوان سمبل نور و روشنی آورده  شده است. چرا که اگر مراد از آن موضوع مذکور بود، مولوی بیشتر بر روی آن مانور می داد. اما اینجا ماه را به عنوان نماد «روشنی» آورده است.همچنان که در  غزلی دیگر می فرماید «چو غلام آفتابم هم از آفتاب گویم... نه شبم نه شب پرستم که حدیث خواب گویم» یعنی مولانا خودش را مرید نور می داند و از ظلمات بیزار است. البته کاملاً بدیهی است که این شب و روز نه شب و روز معمول است. شهد و شکر نیز نماد شیرینی هست. به قول دکتر سروش «مولانا حقیقتاً انسان شیرین کامی بوده» و این را در غزلیاتش بیش از هزار بار می توان دید. همیشه دشمن غم است و یار خوشی و شیرینی. «من ز شیرینی نشستم رو تُرُش» . از غم بیزار است. «باده غمگینان خورند و ما ز می خوش دل تریم.» یا «آمد بهار آتشین ای دیو غم کنجی نشین». برای همین  علاقه ی عجیبی به شکر و شهد دارد و از واژه های کلیدی غزلیات شمس هستند. پس چون مولوی خواهان روشنی و شادکامی است، دوست ندارد غیر از اینها چیز دیگری بشنود.

2-این بیت هم تکرار بیت قبلی است. از سختی ها سخن مگو و تنها از شیرینی گنج رسیدن و کامیابی حرف بزن. اگر هم از کامیابی (گنج) خبر نداری و با آن بیگانه ای، مشکلی نیست. ولی غم مخور  و  حرف نزن. اگر اهل شادی نیستی، لااقل غمگین هم مباش و از غم حرف مزن.

3-دیوانه نه دیوانه ی ظاهری است. بلکه مراد نهاد مستی و طلب معشوق است که سالک از شدت بی قراری و بی تابی احساس جنون می کند. وقتی به این مرحله رسیدم، معشوق من خود را نمایاند و گفت بی قراری کافی است، آمدم. حالا آرام بگیر.

4- چیز دگر را به «غیر» معنا کرده اند. یعنی من از اغیار دلواپسم. البته می توان چیز دگر را به دوری و فراق (چیزی ورای حضور دلبر) ترجمه کرد. اما واقعیت آن است که همان مفهوم اول نزدیک تر است. چرا که در مصرع دوم معشوق می گوید وقتی من هستم غیر معنایی ندارد. همه چیز منم. یعنی مولانا هراسش از غیر بوده (شاید اینکه فریفته شود به آنچه غیر معشوق است مثلاً دنیا) ولی معشوق می فرماید وقتی من باشم همه چیز فانی است و تنها مرا می بینی. در داستان های عرفانی این موضوع به وفور تکرار می شود. کما اینکه در دوبیتی های عریان می بینیم «به هر جا بنگرم کوه و در و دشت...نشان از قامت رعنا تو بینم.» وقتی سالک به عشق برسد، دیگر فریفته ی غیر نمی شود و همه چیز برایش جلوه ای از محبوب است. البته گفته اند مولانا وقتی شمس را دید همه چیز را رها کرد. از القاب و عناوین گرفته تا مریدان و یاران را.
«سجاده نشین با وقارم دیدی...بازیچه ی کودکان کویم کردی» حالا خطاب به شمس می گوید که من از این می ترسم که دوباره خواهان این عناوین شوم . به قول شاعر «همچو شاهین بر ستیغ قله ها پر می زدی...مسخ موشی گشتی و از قله پایین آمدی» اما شمس می گوید که دیگر و عنوان و مقامی وجود ندارد در برابر این مقام که الان داری. ولی باز می گویم من معنای اول را بیشتر می پسندم. هر چند حقیقتاً نمی توان به دقیقی گفت مراد شاعر چه بوده است. آن هم در مورد شعری در مقام کشف و شهود.

5-اینجا معشوق (شاید شمس) می گوید که من اسراری را بر تو فاش خواهم کرد. اما تو باید به گونه ای با من همراه شوی که بیگانگان را خبر نرسد. می گوید سر بجنبان و جز با سر حرف نزن. یعنی  آنقدر پنهانی و سِرّی که جلب توجه نکنی و نامحرمی متوجه نشود اینجا چه خبر است. باز هم حکایت راز داری عارفانه است که در طریقت عرفان بسیار بر آن تأکید می شود. همچنان که حلاج به همین دلیل سرش بر باد رفت. به قول خواجه «گفت آن یار کزو گشت سر دار بلند...جرمش این بود که اسرار هویدا می کرد». همچنین نقل کرده اند که روزی شیخ جنید شبلی را ملامت کرد که آنچه ما به نهان در سردابه ها می گفتیم تو آشکارا در کوچه و بازار می گویی؟ می گویند خداوند از زبان شبلی به سخن آمد که «این منم تصمیم می گیرم که کجا راز خود فاش کنم و کجا لب از رازداران بدوزم» . می خواهم بگویم که تمامی عارفان ملزم به رازداری عرفانی بوده اند مگر آنگاه که معشوق غیر از این را بخواهد.

6-اینجا می توان ماه را «رویت ماه  درون» ترجمه کرد. چرا که در راه کشف و شهود در «دل» ماهی را پیدا کردم. احتمالاً منظور همین است که در طی طریقت به یکی از مقامات رسیدم که جلوه ای از حق را در درونم یافتم و به آن رسیدم. بعد خوشحال از این کشف و وصل می گوید که چقدر سیر در باطن لطیف  است. چرا که انسان را به خدای درونی خودش می رساند.

7-مولانا از سالک و یا مرشد و یا عشق (شاید شمس) می پرسد این چه ماهی است؟ این چه نوری است که پیدا کرده ام. ولی مرشد می گوید که به آن فکر نکن و از آن بگذر. نه این که مولانا در حد آن نباشد؛ بلکه ذهن و فکر و به بیان امروزی خودآگاه مولانا نمی تواند آن را درک کند. پس باید از آن بگذرد و درک آن را به دل (ناخودآگاه) خود بسپارد.
*جایی خواندم که مقصود از «نه اندازه ی توست این» آن بوده که مقام مولانا بیش از آن است و نباید به همین مرحله قناعت کند و باید از آن بگذرد و به مقامات بالا تر برسد. البته که این سخن صحیح است اما به نظر شخص من در مورد این بیت شاید درست نباشد. دلیل من هم بیت های پس از این بیت است که اگر خوانده شود مورد اول درست تر به نظر می رسد.

8-این بیت هم خیلی واضح است. ماهرویی که مولانا دیده در ذهنش گنجایش  نداشته و برایش غیر قابل هضم بوده. پس می پرسد آیا این فرشته است یا انسان؟ اما معشوق پاسخ می دهد این چیز دیگری است. این خیلی بزرگتر از این حرف هاست. شاید مولانا جلوه ای از جلوه های الوهیت را دیده باشد که اینقدر برایش غیر قابل وصف است. همانگونه شهریار علی (ع) را اینگونه می خواند. «نه خدا توانمش خواند نه بشر توانمش گفت» . واقعاً هم همین گونه است. علی (ع) اگرچه خدا نبوده، اما آنقدر در انسانیت والا بوده که با انسان های معمولی غیر قابل قیاس بوده است. در اینجا هم مولانا همین حالت را در دلبر و معشوق خود می بیند. در آن چیزی که شاید آن را در شمس الدین تبریزی دیده است. حتی مولانا پا را از شهریار فرا تر می گذارد و می گوید: «پیر من و مراد من، درد من و دوای من...فاش بگویم این سخن، شمس من و خدای من» . در این بیت هم گویی در سیر در درون، شمس الدین را در خودش یافته و به عبارت دیگر خدا را در خودش دیده است. پس متعجب است که این انسان است یا فرشته که بعد می فهمد از این دو بالاتر است.

9-از مرشد یا معشوق می خواهد به او بگوید که چیست وگرنه از شدت تحیر و تعجب دیوانه می شود. زیر و رو می شود. اما مخاطب او اصلاً اهمیت نمی دهد و می گوید هر طوری می خواهی باش، اما حرف نزن چون این چیزی که تو می بینی در سخن نمی گنجد و برایت قابل فهم نیست. «نه اندازه ی توست»

10-به اینجا که می رسند مرشد به او می گوید: "حالا که مقدار هر چند اندکی از عظمت دنیای واقعی را دیدی، از این دنیای فانی و مجازی دل بکن و آن را رها کن و به دنیای والای درون سفر کن. دنیای ظاهر نقش و خیالی بیش نیست. بلند شو و همت کن و در راه دل پا بگذار." به قول حضرت سعدی "برو عاشق شو ای عاقل." در واقع در تمام این مدت، شمس الدین (معشوق) ذره ای از حقیقت لایتناهی را به مولانا نشان داده تا تنها او را تحریک کند که مرد راه عشق شود.

11-پدری کردن منظور بزرگواری کردن در حق یک نفر پایین دست تر است. مثل پدر در حق فرزند. حالا از مرشدش می خواهد در حق او بزرگواری کند و به او بگوید که آن عشق عظیم بی نظیر چیست. اما محبوب می فرماید اگرچه بزرگواری صفت خداوند است (که مولانا شمس را در حد خدایش می دیده یا به بیان دیگر خدا را در شمس الدین می دیده) اما به خاطر خدای بزرگوار (پدر) حرف نزن و از من مخواه که چیزی بیشتر از این بر تو فاش کنم.

سخن آخر: آنچه گفته شد فقط حدس و گمان و یا برداشتی از نویسنده ی مطلب در مورد دنیای بزرگ مردی چون مولانا است که پر واضح است از اصل ماجرا بسیار دور خواهد بود. به قول خانم «هما میر افشار» "عاشق نشدی زاهد، دیوانه چه می دانی؟" یا به  قول خواجه "کجا دانند حال ما سبکباران ساحل ها" کسانی مانند من و یا دیگری که هرگز قدمی در راه معرفت دل برنداشته اند بی گمان از فهم حقیقت حال اهل نظر دور هستند. اما سعی کردیم آنچه از ظاهر ابیات قابل برداشت است گفته شود یا گرهی از کار طالبی باز شود.
نوشته شده توسط :Mazhar Dust
سه شنبه 23 شهریور 1395-12:12 ب.ظ
نظر شما چیست؟() 

http://canadianorderpharmacy.com/
چهارشنبه 21 فروردین 1398 09:14 ب.ظ

Nicely put. Thanks!
best canadian pharmacy canadian pharmacy meds canadian drug store best canadian pharmacy canada online pharmacies reviews canadian medications pharmacy canadian mail order pharmacies canada online pharmacies surrey canadian pharcharmy online24 canada pharmacies online prescriptions
Servicio Técnico corbero martorell
چهارشنبه 22 اسفند 1397 12:49 ق.ظ
Hacia tiempo que no pasaba por tu web, por el hecho de que
me dio la sensación de que era pesado, pero los últimos posts son de buena calidad, así que supongo que
voy a agregarte a mi lista de sitios preferidos.
Te lo mereces. Gracias.
دوشنبه 22 بهمن 1397 01:14 ق.ظ
واقعا عالی بود و باید به همچین شاعری افتخار کرد.....بسیار از مفهومش لذت بردم دقیق بود و کامل ...ممنون از لطف شما
кредит через интернет
شنبه 22 دی 1397 03:26 ب.ظ
кредит на карточку
кредит через интернет по паспорту
онлайн кредиты на карту
кредит онлайн на карту
кредит на карту украина
взять кредит на карту
شنبه 22 دی 1397 03:24 ب.ظ
онлайн кредит на карту круглосуточно
кредит круглосуточно
кредиты через интернет
оформить онлайн кредит
кредит online
Cialis prices
جمعه 16 آذر 1397 03:13 ق.ظ

Awesome material. Thank you.
buying cialis on internet purchasing cialis on the internet are there generic cialis buy cialis uk no prescription cialis 5 mg funziona side effects of cialis generic cialis 20mg uk tadalafilo estudios de cialis genricos cialis cuantos mg hay
Generic cialis
پنجشنبه 15 آذر 1397 07:49 ق.ظ

With thanks! A lot of posts.

cialis with 2 days delivery 5 mg cialis pharmacie en ligne cilas canadian cialis cialis 5 mg effetti collateral discount cialis cialis generico lilly price cialis per pill enter site very cheap cialis cialis professional from usa
buy cialis medication
چهارشنبه 14 آذر 1397 12:47 ب.ظ

Truly quite a lot of great info!
canadian discount cialis cialis generico lilly cialis for sale viagra vs cialis vs levitra order generic cialis online tadalafilo cialis super kamagra prezzo cialis a buon mercato cialis tadalafil online cialis diario compra
buy generic cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 01:17 ق.ظ

Very well spoken indeed. !
generic cialis with dapoxetine cialis australian price we recommend cialis info cialis cipla best buy cialis flussig cialis from canada cialis 100 mg 30 tablet prescription doctor cialis when can i take another cialis canadian drugs generic cialis
buy cialis uk
سه شنبه 13 آذر 1397 02:21 ب.ظ

Thank you, Quite a lot of info!

cialis soft tabs for sale cialis en 24 hora safe dosage for cialis generic cialis at walmart acheter cialis meilleur pri cialis italia gratis cialis uk click here cialis daily uk tadalafil 20mg cialis 20 mg cut in half
Generic cialis
دوشنبه 12 آذر 1397 01:51 ب.ظ

Thanks! Loads of facts.

comprar cialis 10 espa241a buy cialis online legal cialis 20 mg best price cialis side effects cialis billig cialis prezzo al pubblico generic for cialis cialis dosage recommendations we use it cialis online store cialis therapie
buy cialis with no prescription
دوشنبه 12 آذر 1397 02:36 ق.ظ

Reliable material. Regards.
order generic cialis online cialis alternative prescription doctor cialis acquistare cialis internet wow look it cialis mexico free generic cialis cialis rezeptfrei generic cialis acheter du cialis a geneve cialis 5 mg effetti collateral
Cialis online
یکشنبه 11 آذر 1397 01:50 ب.ظ

Good info, Thanks.
comprar cialis navarr india cialis 100mg cost tadalafil 20 mg cialis savings card dose size of cialis buy generic cialis we use it cialis online store we choice cialis pfizer india cialis prezzo di mercato wow cialis 20
buy tadalafil no prescription
یکشنبه 11 آذر 1397 02:22 ق.ظ

Thank you. A good amount of posts!

free cialis 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis free trial tadalafil 20mg cialis venta a domicilio tadalafil 20mg walgreens price for cialis buying cialis overnight cialis en 24 hora achat cialis en itali
Generic cialis
شنبه 10 آذر 1397 01:55 ب.ظ

With thanks, Terrific information!
cipla cialis online we use it cialis online store cialis efficacit opinioni cialis generico cialis taglich cialis generic availability cilas effetti del cialis cialis generic cialis without a doctor's prescription
buy cialis us pharmacy
شنبه 10 آذر 1397 01:56 ق.ظ

Kudos! Terrific stuff!
cipla cialis online if a woman takes a mans cialis canadian drugs generic cialis cialis therapie generic cialis pro cialis 200 dollar savings card side effects for cialis cialis prezzo al pubblico prezzo cialis a buon mercato cialis 30 day sample
buy cialis with no prescription
جمعه 9 آذر 1397 02:36 ب.ظ

Wonderful write ups. Regards.
cialis cipla best buy only best offers cialis use cialis cipla best buy cialis kaufen wo click here cialis daily uk cialis generico online cialis pills in singapore purchase once a day cialis opinioni cialis generico cialis 30 day trial coupon
buy cialis medication
جمعه 9 آذر 1397 02:49 ق.ظ

You actually said that exceptionally well!
generic cialis at walmart buy online cialis 5mg cialis arginine interactio low cost cialis 20mg how do cialis pills work cialis vs viagra cialis usa cost cialis farmacias guadalajara look here cialis order on line tadalafil tablets
Cialis generic
پنجشنبه 8 آذر 1397 03:30 ب.ظ

Wonderful postings. Thanks a lot.
cialis purchasing tadalafil 10 mg generic for cialis cialis super acti click here to buy cialis cialis generico cialis 5 mg effetti collateral canadian discount cialis generic cialis 20mg uk buying brand cialis online
Cialis 20 mg
پنجشنبه 8 آذر 1397 03:25 ق.ظ

You explained it fantastically!
safe site to buy cialis online buy cialis uk no prescription buy name brand cialis on line cialis australia org buy cialis uk no prescription when can i take another cialis cheap cialis cialis efficacit cialis prices in england cialis y deporte
buy cialis cheap
چهارشنبه 7 آذر 1397 02:52 ب.ظ

You actually mentioned that terrifically.
cialis purchasing buy cialis online cialis 5mg miglior cialis generico cialis rezeptfrei sterreich effetti del cialis dose size of cialis cialis 5mg tadalafil tablets enter site natural cialis
Online cialis
چهارشنبه 7 آذر 1397 02:54 ق.ظ

Tips well used!.
acheter cialis meilleur pri cialis wir preise cialis daily precios cialis peru free generic cialis canadian discount cialis where cheapest cialis buying cialis on internet only best offers cialis use wow cialis tadalafil 100mg
generic levitra
پنجشنبه 19 مهر 1397 05:22 ب.ظ

Helpful facts. Many thanks.
generic levitra levitra 20 mg bayer prezzo buy levitra 10mg levitra 20 mg bayer prezzo vardenafil 20mg vardenafil 20mg levitra without a doctor prescription buy 10 mg levitra buy levitra online vardenafil
Buy cialis
سه شنبه 10 مهر 1397 09:52 ق.ظ

Amazing loads of great facts!
cialis online cialis canada on line american pharmacy cialis cialis professional yohimbe rx cialis para comprar compare prices cialis uk cialis super acti cialis daily cialis for daily use get cheap cialis
buy cheap cialis in canada
یکشنبه 8 مهر 1397 05:58 ق.ظ

Incredible plenty of very good information!
cialis 10mg prix pharmaci cialis daily dose generic cialis dosage amounts generic cialis tadalafil usa cialis online achat cialis en itali tesco price cialis generic cialis in vietnam cialis venta a domicilio does cialis cause gout
buy tadalafil online
شنبه 7 مهر 1397 04:48 ق.ظ

You actually mentioned that very well.
cialis e hiv we choice cialis pfizer india brand cialis nl cialis 20mg preis cf cialis coupons we recommend cheapest cialis cialis qualitat tesco price cialis cialis 5 mg para diabeticos cialis 20 mg effectiveness
canadian pharmacy no prescription
شنبه 31 شهریور 1397 07:42 ب.ظ

You suggested this well!
canadian pharmacy uk delivery northwest pharmacies drugs for sale online canada pharmacies online prescriptions pharmacy canada reviews canada online pharmacies canada online pharmacies legitimate online pharmacy canada buy viagra now canadian drug
cialisvbuy.com
چهارشنبه 28 شهریور 1397 09:01 ب.ظ

Seriously plenty of fantastic advice!
cialis sale online click here take cialis cialis wir preise side effects of cialis deutschland cialis online interactions for cialis ou acheter du cialis pas cher cialis preise schweiz wow cialis 20 india cialis 100mg cost
viagraky.com
سه شنبه 27 شهریور 1397 06:01 ب.ظ

You've made your point.
acquistare cialis internet ou trouver cialis sur le net generic cialis with dapoxetine cialis pas cher paris warnings for cialis fast cialis online cipla cialis online does cialis cause gout cialis australia org bulk cialis
buycialisky.com
پنجشنبه 15 شهریور 1397 07:02 ق.ظ

With thanks, I enjoy it.
wow cialis 20 5 mg cialis pharmacie en ligne cuanto cuesta cialis yaho cost of cialis cvs cialis name brand cheap low cost cialis 20mg effetti del cialis cialis 05 try it no rx cialis tadalafil 20mg
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30